6 nippi ettevõtte võlakoormaga toimetulemiseks

Võlg ei ole häbiasi. Suurem osa inimesi ja ettevõtteid elab võlgu ja kui näiteks Ameerika elukorraldusse süveneda, siis seal ainult laenudest ja krediitkaartidest elataksegi. 

Aina enam räägitakse aga ka Eesti ettevõtetes „oma raha” kasutamise mõttetusest. Suuremad töövahendid olevat mõistlik igal juhul võlgu osta, sest inflatsioon on nii kiire, et täna laenatud summa on juba üsna pea märkimisväärselt väiksem. Me kõik oleme seda kogenud: kümmekond aastat tagasi võetud hiiglaslik kinnisvaralaen võib täna ootamatult tillukesena mõjuda. 

Ometi on ettevõtte võlgadel kalduvus ühel hetkel koormavaks muutuda, nii rahaliselt kui ka psühholoogiliselt. Mida teha, kui sinu ettevõtte võlad üle pea kasvavad? Kuidas saada lahti südamevalust, mida taoline laenukoormus pahatihti põhjustab?


Siin on 6 nippi, mida üle ääre ajava laenukoorma leevendamiseks ette võtta.

Tunnista probleemi


Suurte probleemide korral kipuvad inimesed jaanalinnu kombel pea liiva alla peitma ning lootma, et ehk läheb probleem niimoodi üle. Ei lähe. Oma ettevõtte laenukoormaga tuleb tegeleda ja ega see enne vähene, kui võlga kasvõi natukese haaval tagasi maksma ei hakata. Esimene ja raskeim samm võlgadest väljarabelemisel on endale tunnistada, et asi on probleemiks muutunud.

Analüüsi oma ettevõtte olukorda


Vaata oma ettevõtte olukord üle ning püüa kindlaks teha põhjused, mis sul olemasolevate kohustuste tasumist raskendavad. Iga ettevõte on erinev ning ühtset ja lihtsat lahendust oma firma laenukoormusega hakkama saamiseks pole olemas. Kui oled põhjused kindlaks teinud, astu kiireid samme, mis neid põhjusi kasvõi osaliselt likvideerida aitavad.

Kärbi kulusid


Kindlasti on mõistlik oma ettevõtte eelarve üle vaadata. Kas iga kulutus on ikka vajalik? Äkki annab mõned kulutused ja investeeringud edasi lükata? Vaata oma igakuised kulud üle: tihtilugu leiab sealt asju, mille olemasolust ei pruukinud sa teadlikki olla. Igakuiste väljaminekute puhul tasub tähelepanu pöörata nii kulutuste suurusele kui sisule – mõni kulutus võib olla vältimatu ja selle piiramine võib seada ohtu ettevõtte tegevuse. Uus eelarve olgu siiski võimalikult konservatiivne, ehkki kindlasti tuleb sul arvestada ka võimalike uute kuludega, mida ettevõte oma kasvuks vajab.

Räägi pangaga 

Iga laenuandja on huvitatud, et su ettevõte suudaks võetud kohustused lõpuni täita. Parim viis muredega hakkama saada on neist pangaga ausalt rääkida. Probeelmi eitamine või maksetega venitamine sind ei aita. Hoopis vastupidi – vastutuse eest põgenemine muudab olukorra pikas plaanis veel hullemaks (ja kallimaks). Lisaks aitab sind hea tahte näitamine – kasvõi natukese haaval võlgu tagastades suudad oma ettevõtte usaldusväärsuse säilitada ning laenuandja suhtub sinu probleemidesse empaatilisemalt. 

Kasuta maksepuhkust

Enamik laenuandjaid võimaldab klientidel tasuta maksepuhkusele jääda. Ka laenu maksmine on töö, raske töö sealjuures. Maksepuhkus võimaldab teatud perioodiks (reeglina kuni pooleks aastaks) laenumaksete tasumise kas osaliselt või täies mahus peatada. Tasuda tuleb maksepuhkuse korral vaid intresse. Võta puhkust, hinda oma ettevõtte olukorda värske pilguga, ning naase laenu tagastamise juurde juba selgema ja teostatavama plaaniga. 

Kaalu laenu refinantseerimist

Ühe laenu tagasimaksmiseks ei soovitata üldjuhul järgmist laenu võtta. Küll aga tasub mõnel juhul kaaluda niinimetatud refinantseerimist. Laenu tingimusi ümber hinnata ja paremat intressi või laenuperioodi taotleda. Seda nimetataksegi laenu refinantseerimiseks. Sisuliselt on ettevõtte laenu refinantseerimine olemasoleva laenu üleviimine teise panka või finantsasutusse. Ikka selleks, et paremaid tingimusi saada.

Sisuliselt on ettevõtte võlad nagu toit: mõistlikus koguses aitavad need meil elus püsida, liigselt ahmides põhjustavad aga ülekaalu ja muid hädasid. Kasuta vähemalt mõnda nimetatud nippidest ning näed juba üsna kiiresti, kuidas lootusetuna tundunud mured leevenema hakkavad. Kõige tähtsam – ja tihtilugu raskem – on oma ettevõtte probleemi tunnistada ja sellega tegelema hakata. Kui need kaks olulist sammu on tehtud, läheb kõik muu juba palju lihtsamalt.