Finora finantsjuht: suurepärane Kristi Hõrrak

“Tugev naine teab, et tal on teekonnaks piisavalt jõudu, kuid tõeliselt tugev naine teab, et just sellel teekonnal saab ta tugevaks,” on spordilegend Luke Easter kunagi öelnud. Finora Pangal on ülimalt hea meel, et nii mõnigi tugev naine on just meid oma teekonnale valinud.

Suurepärane Kristi Hõrrak

“Tugev naine teab, et tal on teekonnaks piisavalt jõudu, kuid tõeliselt tugev naine teab, et just sellel teekonnal saab ta tugevaks,” on spordilegend Luke Easter kunagi öelnud. 

Finora Pangal on ülimalt hea meel, et nii mõnigi tugev naine on just meid oma teekonnale valinud. Ja et seda teekonda on ka kaugemal märgatud: Äripäeva ja BIG4 audiitorbüroode žürii valis mõjukaima finantsjuhi nominendiks teiste seas ka Finora Panga finantsjuhi Kristi Hõrraku. 

Mõjuka finantsjuhi valimise eesmärk on tõsta esile tõeliselt häid finantsjuhte. Fookuses on suured ja edukad tehingud, erakordne saavutus organisatsiooni arendamisel, silmapaistev panus finantsjuhtimise valdkonna arengusse ning ettevõtte edukus.

Kristi nominatsioon on järjekordne kinnitus Finora loosungile „Ei pea olema suur, et olla suurepärane!“. Oleme pangana kordi pisemad kui mitmed konkurendid, kuid sellevõrra tublimad ja kliendisõbralikumad. Eriti uhked oleme aga oma naiskollegi(de) üle, kes meid sedavõrd tubliks on aidanud kasvada. 

Kristi Hõrrak on Baltikumis ainsana 2022 aastal pangalitsentsi saanud Finora Bank finantsjuht ja juhatuse liige; samuti Finora Group finantsjuht. Ta asus Finora finantsjuhi kohale ligi 3 aastat tagasi ning on selle aja jooksul andnud hindamatu panuse grupi tugifunktsioonide ülesehitamisse ja juhtimisse. 

Kristi kaasabil on Finora kaasanud rohkem kui 4 miljoni euro väärtuses investeeringuid ning investorite nimekirja on lisandunud Eesti mainekamaid ärimehi ja ettevõtteid. Kristi juhtimisel viidi ettevõtte finantsaruandlus üle IFRS-le.

Kristi, kuidas sa Finorasse jõudsid?

Töötasin 13 aastat maailma suurimas auditi- ja konsultatsioonifirmas PricewaterhouceCoopers juhtivaudiitorina ning pean seda parimaks karjäärivalikuks, mida ülikoolipingist tulles teha sai. Olen selle üle olen siiamaani õnnelik ja tänulik. Istuda ühe laua taga Eesti suurimate ja edukamate ettevõtete juhtidega ning arutada oluliste strateegiliste teemade üle oli silmaringi avardav. Olen tänu sellele tugevam, mõjukam ja laiahaardelisemate oskustega finantsjuht.

Aga 13 aastat on pikk aeg ja ühel hetkel tekkis mul mõte kõike seda väärtuslikku, mida PricewaterhouceCoopers mulle andis, uutes ettevõtmistes rakendada.

Finantsvaldkonda liikusingi koos pagasiga, mille eelmiselt tööandjalt kaasa sain. Kui Forus Grupi omanik Urmas Sõõrumaa mind finantsdirektoriks palus, siis teadsin, et mul on piisavalt oskusi ja mõjuvõimet, et kõik ülesanded ellu viia. Nii juhtuski, et ambitsioonikad eesmärgid said täidetud varem veel kui algselt planeeritud. Üks eesmärkidest oli teha Forus Grupist finantsiliselt iseseisev ettevõte, mis saab edukalt ise ning omanikupoolse finantseeringuta majandatud. Paari kuuga oli see algul võimatuna näiv eesmärk täidetud.

Sealt edasi liikusingi Finorasse, mis oli tõeline „once in the lifetime“ võmalus – luua koos Eesti targemate ja edukamate pangandusmagnaatidega uus Eesti pank. Olen äärmiselt rõõmus, et mul on elus selline eriline võimalus, mida paljudele ei avane.

Kuidas on sinu karjäär Finora sees kujunenud?

Liitusin Finoraga finantsjuhina ajal, mil meie peamine fookus oli pangalitsentsi saamisel.

Litsentsi saamise protsessi võib võrrelda iga kuu tagant uue magistritöö kirjutamisega. Võib öelda, et aastate peale sai kokku kirjutatud mitu doktoritöö mõõtu kirjatükki, kus iga numbri taga oli põhjalik analüüs ja iga sõna läbimõeldud ning pangandusnõuetega vastavuses. 

Lugesime juhtkonnaga huvi pärast kokku, palju me infot ette valmistasime ja esitasime. Saime mitmeid tuhandeid lehekülgi. Lisaks lõputud excelid, arvutused, eelarved jne. Ja see oli ju kõik tipptasemel koostatud ja läbimõeldud materjal. Iga komakoht loeti Keskpanga poolt läbi ja meilt oodati maksimumist maksimumi. Kuigi taotlesime vaid litsentsi, pidi paigas olema põhimõtteliselt kõik vajalik panga toimimiseks – alates juhtkonnast ja vajalikest tippspetsialistidest kuni detailsete sisemiste protseduurideni erinevate riskide juhtimiseks ja detailsete finantsplaanideni.

Kuid meil on Finoras parim meeskond ja meid toetasid maailmatasemel konsultandid nii Eestis kui ka välismaal. Sellise intelligentse ja ülivõimeka meeskonnaga suudab kõike: eelmisel aastal oli Finora ainuke pank Baltikumis, millele Euroopa Keskpank litsentsi väljastas. 

Täna olen nii Finora panga kui kui Finora grupi finantsjuht ning juhin meeskondi nii Eestis kui Leedus. Olen ka Finora panga juhatuses ning annan endast parima, et meie eesmärgid pangana saaksid täidetud ja mitmekordselt ületatud.

Mida hindad Finora juures kõige enam, miks on Finora suurepärane koht töötamiseks?

Kõik algab ülevalt. Finora loojad Veikko Maripuu ja Andrus Alber on Eestis finantsala tipptegijad. Imetlusväärne on vaadata nende ambitsioone, plaane ning visiooni ja sellest kõigest osa saada. Meie omanikel on kõrged eesmärgid ja ainult nii see minu hinnangul peabki olema. Sellest on kantud kogu Finora ja meie inimesed – pürgida alati kõrgemale ja kaugemale ning olla oma ettevõtte suurimad fännid. 

Eraldi tooksin välja meie Eesti juhi Andrust Alberi. Kui valitakse Eesti parimat juhti, siis kindlasti peaks olema selleks just Andrus – tema positiivsus ja targad juhioskused on need, mis meie suurepärast kollektiivi Finoras hoiab. Tal on alati rõõmus meel, sageli naligi varuks. Me kõik imetleme tema teadmisi ja kogemusi ning suurepärast oskust olla abiks alati, kui teda vajame. Andrus on üks suurimaid Finora väärtusi!

Kuna sarnane tõmbab sarnast, siis on kogu Finora kollektiiv sama ambitsioonikas ja positiivne. Meie inimesed on väga suur väärtus – on au koos töötada oma ala tippspetsialistidega. Ja samas on igaüks inimesena abivalmis, soe ja sõbralik. Sellisesse kollektiivi on iga hommiku suur rõõm minna!