120-miljoniline Euroopa fond tuleb taas Eesti filmi- ja muusikatööstusele appi

Finora Banki kaasasutaja Andrus Alberi sõnul on eesmärk pakkuda näiteks muusika-, filmi-, arhitektuuri- või mängusektorite ambitsioonikatele projektidele senisest parematel tingimustel laenurahastust, et julgeid ideid ellu viia ja Eesti loomemajanduse eksporti kiiresti kasvatada.

Euroopa Investeerimisfond, mille enam kui 120-miljoni eurone laenugarantii aitas Eesti ja kogu Euroopa muusika-, filmi- ja muul loomesektoril koroonaajast läbi tulla, käivitas koos Finora Pangaga uue Eesti loomemajanduse rahastamise vooru. Plaan on aidata Eesti loomeettevõtetel kriiside kiuste oma äri laiendada.

Finora Panga kaasasutaja Andrus Alberi sõnul on eesmärk pakkuda näiteks muusika-, filmi-, arhitektuuri- või mängusektorite ambitsioonikatele projektidele senisest parematel tingimustel laenurahastust, et julgeid ideid ellu viia ja Eesti loomemajanduse eksporti kiiresti kasvatada.

“Loomemajandusel on Finora Panga analüüside kohaselt suur kasutamata potentsiaal kasvada Eesti üheks silmapaistvamaks eksportivaks majandusharuks. Seda näitab ka Eesti muusika, arvutimängude ja filmide aina suurem edu välismaal. Et head ideed raha taha ei jääks, ühendasimegi Euroopa Investeerimisfondiga juba teist korda jõud,” selgitas Alber.

Eelmisel perioodil 2020.–2023. aastani rahastas Finora kui Euroopa Investeerimisfondi Baltimaade partner üle 20 projekti, tuntumad taotlejad olid Tallinn Music Week, Kadri Kõusaare filmistuudio Meteoriit ning Music Estonia. Andrus Alberi sõnul on uuel perioodil vahendeid rohkemgi kui eelmisel korral ning esimesed projektid saavad rahastatud juba oktoobri jooksul.

Euroopa Investeerimisfondi tagatud loomelaenule kvalifitseeruvad kõik kultuuri- ja loomesektoris tegutsevad väike- ja keskmise suurusega ettevõtted, nii filmi, tele, muusika, kirjastamise, arhitektuuri, käsitöö, kultuuripärandi, teatri kui disaini valdkonnast.

“Kuna ühe loomelaenu maht on kuni 250 000 eurot, siis on tegu võimendusega projektidele, millel on tugev ärimudel. Tegu on üle-euroopalise programmiga, sest kõikjal on loomemajanduses pudelikaelaks rahastuse hooajalisus või etapilisus ja piiratud laenutagatised. Sisuliselt aitab see võimalus ületada perioode, kui projektitoetus või müügitulu pole veel laekunud, aga on tarvis investeerida näiteks arendusse või turundusse,” ütles Alber.

Finora Panga kaasasutaja lisas, et paratamatult projektipõhise loomemajanduse eripärade tõttu on ka loomelaenu maksegraafik oluliselt paindlikum kui muudel laenudel. “Näiteks on üsna populaarseks osutunud see, et põhiosa makstakse tagasi alles siis, kui toetus või tulu käes,” tõi Alber välja.

Euroopa Investeerimisfondi enam kui 120 miljoni eurose mahuga loomemajanduse tagatisprogramm alustas 2016. aastal eesmärgiga luua Euroopa loomemajandusele kokku üle 600 miljoni euro ulatuses uusi rahastusvõimalusi. 

Euroopa Investeerimisfond kuulub Euroopa Investeerimispanga gruppi ja selle põhimissioon on toetada Euroopa mikro-, väikesi ja keskmise suurusega ettevõtjaid, aidates neil saada ligipääsu rahastamisele. Finora Pank on Eesti ettevõtjatele kuuluv väike- ja keskmise suurusega ettevõtete rahastamisele keskendunud pank.