Puust ette ja roheliseks – kuidas iga väikeettevõtja saab juba praegu rohepöördest võita

Sisuliselt iga Eesti väikeettevõtja saab rohereeglid lausa hämmastavalt lihtsasti oma äri kasuks tööle panna, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.

Sisuliselt iga Eesti väikeettevõtja saab rohereeglid lausa hämmastavalt lihtsasti oma äri kasuks tööle panna, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.

Üldistatult öeldes tähendab rohepööre praeguses etapis seda, et suurfirmad peavad kohustuslikus korras oma energiatarbimist ja jäätmete tekitamist vähendama. See aga tähendab – ning see on oluline tuhandetele Eesti ettevõtjatele –, et nad hakkavad eelistama üha rohkem neid väikefirmadest tarnijaid ja allhankijaid, kes pakuvad oma tooteid ja teenuseid võimalikult keskkonnasõbralikult. Näiteks võib mõni suur kinnisvaraarendaja hakata eelistama ehitajaid ja transportijaid, kes kasutavad elektrisõidukeid, tekitavad parema töö planeerimisega vähem prahti ja garanteerivad jäätmete ümbertöötlemise.

Ühtlasi asuvad paljude Eesti ettevõtete kliendid Skandinaavias, kus keskkonnateadlikkus on ülikõrge ja tarnijatelt ei nõua rohepöörde põhimõtete täitmist mitte ainult suurfirmad, vaid aina rohkem kõik ettevõtted. Mida keskkonnasõbralikumalt tegutseda, seda kergem on Skandinaaviasse müüa.

Aga kuidas saab üks tavaline ehk pigem väiksem Eesti ettevõte olla senisest rohelisem ja sellega turul positiivselt silma paista? Või kuidas saab uus alustav ettevõtja konkurentsist rohepöörde abil läbi murda?

Finora Panga analüütikud on kaardistanud rohepöörde enda kasuks tööle panemise strateegiaid, mida Eesti väikeettevõtjad juba edukalt kasutavad. Annan ülevaate mõnest, mis on ilmselt igale ettevõttele jõukohased.

Raiskad raha, raiskad loodust

Rohepöördes orienteerumiseks tasub meelde jätta üks lihtne rusikareegel: loodusressursi raiskamine on ühtlasi raha raiskamine, sest igasugune kütus, pakend ja muu materjal maksab. Seega kehtib loogika, et kui osutad sama teenust või valmistad sama kasuliku toote vähema kuluga, oled enamasti ka keskkonnasõbralikum.

Siiski pole see reegel absoluutne. Näiteks lihtsalt töötajate arvu vähendamine või sama tiimiga rohkema ära tegemine ei muuda ettevõtet otseselt keskkonnasõbralikumaks. Ka töö efektiivistamine või digitaliseerimine on väärtused omaette. Aga edukalt rohepöörav ettevõte on siiski see, kes vähendab energia ja igasuguse füüsilise sisendi tarbimist kui sellist.

Välja saab tuua paar konkreetset sammu, mida astudes täidad rohepöörde nõudeid senisest rohkem ja oled saanud suurtele klientidele müümisel teatava eelise.

Arvuta välja ja pane kodulehele

Esimene viis, kuidas rohepöördest kasu lõigata, on isegi hämmastavalt lihtne – lihtsalt tee oma kodulehel selgelt nähtavaks, kui suur su ettevõtte keskkonnajalajälg on.

Eesti ettevõtjad on järjestikustes kriisides karastunud ning tihe konkurents ja eksporditurgude karm reaalsus pole kunagi lubanudki priisata. Seega on üsna tõenäoline, et ettevõtte keskkonnamõju võib eneselegi teadmata juba olla eeskujulikult väike ja selle väljatoomine müügiargument. Pealegi: kui suurkliendil on valida kahe sisuliselt identse väikese tarnija vahel, kellest ühe kliimamõju on teadmata, teise oma aga kaardistatud ja avalik, siis ilmselt valib ta puhtalt rohepöörde reeglite tõttu viimase.

Kliimamõju kaardistamiseks saab kasutada näiteks kodumaist tasuta tööriista Sustaxo.

Lihtsalt vähem pakendit

Üks rohepöörde esimestest ja konkreetsematest suundadest on pakendijäätmete vähendamine. Mitu Euroopa Liidus juba kehtivat ja ettevalmistamisel õigusakti kehtestavad aina uusi kohustusi, kuidas eri valdkondades tuleb juba lähiaastatel hakata ühekordseid pakendeid oluliselt vähendama.

Energia ja paljude toorainete hinnatõusu tõttu on teatavasti märkimisväärselt kallinenud ka pakkematerjalid. Samuti nõuab üleliigne pakendamine ebavajalikult tööaega. Mistahes nurga alt vaadates on mõistlik väga kriitiliselt läbi mõelda, kuidas ja kui palju on vaja tooteid sisse pakkida.

Mõnikord võib tunduda, et mitmekihiline ja mahukas pakend on oluline osa turundusest – kliendil tekib meeldiv nn karbist välja võtmise elamus. Tasub aga mõelda, et jõukam ja teadlikum klient hindab vähemalt samavõrd ka lihtsat, miks mitte lausa korduskasutatud pakendit, millega koos tuleb info: säästame loodust ja vähendame prügi, aitäh, et aitad kaasa!

Küta vähemat

Rohepöördega seoses kerkib tihti silma ette näiteks prügi sorteerimine või ühekordsete nõude vältimine. Alati ei teadvustata, et palju suurema osa inimeste keskkonnamõjust annab hoopis esmapilgul nähtamatu valdkond: ruumide kütmine. Imperial College Londoni ekspertide analüüsi järgi moodustab kütmine umbes 40% kogu inimkonna süsinikujalajäljest.

Seega: sõna otseses mõttes iga koomale tõmmatud ruutmeeter äripinda muudab ettevõtte rohepöörde ajastul klientidele atraktiivsemaks.

Laopindade optimeerimiseks saab näiteks kasutada täpsemalt ladustatava kauba mõõtudele vastavaid riiuleid ja kogu ruumi kõrgust. Kontoripindade optimeerimiseks saab kehtestada koroonajärgselt ilmselt niikuinii reaalsuseks oleva pooleldi kaugtöö. Teisisõnu: kontoritöökohti ei ole enamasti vaja korraga sama palju, kui on nimekirjas töötajaid.

Keeruline aeg – parim aeg

Need olid vaid mõned näited, et illustreerida, missugused lihtsad ja jõukohased muudatused muudavad ettevõtet märksa rohelisemaks ning annavad Euroopa Liidu turul seeläbi konkurentsieelise.

Majandusprognoosid viitavad, et keeruline aeg Eesti ja lähinaabrite turgudel ei ole vähemalt alanud aastal ilmselt lõppemas. Samas turu üldine raskus tähendab, et ka konkurendid on nõrgemad ja ongi õige hetk end esile tõsta.

Finora Panga klientide seas läbi viidud uuringud näitavad, et kasvuambitsioonidega ettevõtjad leiavad ka praegusel ajal väga erinevaid viise, kuidas kriisi mõju pehmendada ja avanevaid võimalusi ära kasutada. Sellist hoiakut soovitamegi kõigile.

Kulude kokkuhoid on kõigil ettevõtjatel praegu niikuinii päevakorral. Võib-olla sa juba teed oma ettevõttes rohepööret, aga pole sellest seni niimoodi mõelnud? Igal juhul tasub tegutseda energiat ja materjale ning ühtlasi raha säästes, oma jalajälge mõõta ja avalikustada ning panna rohepööre seeläbi enda kasuks tööle.

Artikkel ilmus Äripäeva veebis.