Turule tuli uus Eesti pank, mis kavatseb tuhanded väikeettevõtjad majanduskriisist läbi aidata

Eesti ettevõtjatele kuuluv rahvusvaheline Finora Pank avas esmaspäeval Eesti filiaali, et tegevust siin kasvatama hakata. Nõukogu esimehe Veikko Maripuu sõnul on uue panga esimene eesmärk Eesti väikeettevõtted majanduskriisist läbi ja tugevamatena edasi aidata. Finora Pangal on plaanis konkurentidest eristuda kiirema teeninduse ja paindlikumate tingimustega.

Eesti ettevõtjatele kuuluv rahvusvaheline Finora Pank avas Eesti filiaali, et tegevust siin kasvatama hakata. Nõukogu esimehe Veikko Maripuu sõnul on uue panga esimene eesmärk Eesti väikeettevõtted majanduskriisist läbi ja tugevamatena edasi aidata. Finora Pangal on plaanis konkurentidest eristuda kiirema teeninduse ja paindlikumate tingimustega.

Finora Panga nõukogu esimehe Veikko Maripuu sõnul on uue panga eesmärk ühendada fintech-ettevõtete kiirus ning traditsiooniliste pankade turvalisus. Finorat eristab Maripuu selgituse kohaselt konkurentidest kolm konkreetset asja.

“Esiteks, Finora rahastab ettevõtjate plaane tervikuna ning annab selle raames ka rahastamisega haakuvat ärinõu. Ettevõtja peamine ülesanne on ennekõike lahti mõtestada idee ja eesmärk, misjärel saab Finora nõustaja nii kogemuse kui tehnologia abiga välja pakkuda, kuidas head plaani mõistlikult rahastada,” selgitas Maripuu ja lisas, et eesmärk on rakendada üha enam tehnoloogilisi võimalusi, mida ettevõtluspanganduses on seni vähe või üldse mitte kasutatud.

Teise erinevusena pakub Finora Maripuu kinnitusel selgust ja kiirust.

“Eesti majanduses läheb hästi vaid mõnel alal. Paljudes sektorites on asjad vindumas, päris mitmetes sügavas languses – majanduse restruktureerumine saab olema sarnase sügavuse ja mõjuga kui viimase kolmekümne aasta kõige suuremate ümberkorralduste ajal. Võrreldes muude Euroopa riikidega on Eesti ettevõtjate ligipääs rahastamisele samas üle kahe ja poole korra kehvem. Üks selle näide on laenuotsuse tegemise kiirus. Ei peaks olema nii, et väiksemal ettevõttel tuleks pangast nädalaid otsust oodata. Finora otsuseprotsessi ja tehnoloogiliste võimekuste arendamiste eesmärk on, et  ettevõte saab otsuse mõne päevaga,” rääkis Maripuu.

Kolmandaks lubas uue panga nõukogu esimees, et Finora võtab jutule ka uusi ja hiljuti alustanud ettevõtteid. 

“Kõigist majanduskriisidest väljatuleku peamised tegijad on väiksemad ettevõtted – just nemad suudavad olla kõige paindlikumad ja kiiremad ning sellistena olla vajalike muutuste eestvedajad. Finora on samuti väike ja paindlik ning mõistab ka väiksemaid ettevõtjaid. Eesmärk on, et Finora Pangas ei tehta otsuseid vaid formaalsete kriteeriumite alusel ilma ettevõtte tegevusse süvenemata, vaid seda saab teha koostöös Finora ekspertidega, kes siinset ärikeskkonda tunnevad. Samuti arendades otsuste tegemise kvaliteeti ja kiirust ka uue tehnoloogia abil. Kui ettevõtte ärimudel on korralik ja plaanid tugevad, siis Finora mõtleb ka värske ettevõttega koos, mida on võimalik teha,” selgitas Maripuu.

Maripuu sõnul näitab nii klientide tagasiside kui ka statistika, et sellise lähenemisega panga järele on Eestis oluline vajadus.

“Finora on varasema krediidiasutusena sellist lähenemist ligi kümme aastat arendanud ning alati on nõudlust olnud rohkem, kui on suudetud pakkuda. Pangana saab oluliselt paindlikumalt raha ettevõtjateni viia, et nõudlusele vastata,” rääkis Maripuu.

Finora nõukogu esimees lisas, et ehkki pangal on juba toimiv deposiitide kaasamise süsteem ja äriliselt poleks otseselt vajadust hakata kohe Eestis deposiite kaasama, siis klientide valikuvõimaluste suurendamiseks arendab Finora Pank peatselt ka Eestis välja hoiuste kaasamise platvormi.

Finora Panga lähiaastate peamine eesmärk on olla väikeettevõtjate – kes maksavad palka enamikule Eesti tööinimestest – kõige mugavam, lähedasem ja usaldusväärsem partner kasvu, äritegevuse ja paljudele ka uue ekspordikasvu rahastamisel.

Finora Panga omanik on AS Finora Group, mille aktsionärid on Eesti ettevõtjad. Pangalitsentsi omav tütarettevõte Finora Bank UAB on registreeritud Leedus ja võimaldab tegutseda pangana üle kogu Euroopa Liidu.

Uudis ilmus Postimees Majandus, Finantsuudised, Goodnews ja Ärigeenius PRO veebis. Samuti ERR, Postimees ja RUP venekeelsetel veebilehtedel.