Faktooring aitab stressi ja vahendite puudumise vastu

Vahel juhtub, et kliendid hakkavad ootamatult arvete tasumisega viivitama ning väikeettevõtja jääb seetõttu liisingmaksete tasumisega hätta.

Taolisteks ootamatusteks on olemas abivahend. Selle nimi on faktooring ehk teenus, mille käigus loovutatakse sulle tasumata müügiarved (mille maksetähtaeg ei ole veel saabunud) finantsettevõttele. Too maksab sulle raha kohe välja ja „ootab” sinu eest laekumata arvete maksetähtaega.

Faktooring aitab stressi ja vahendite puudumise vastu

Aina tihemini kuuleme me lugu, kus väikeettevõtja, kes on turul toimetanud juba mõnda aega, otsustab ühel päeval, et on aeg laieneda. Seda ju hästi hakkama saavad ettevõtted teevad – nad muutuvad tasapisi suuremaks ning seeläbi kasvab nii ettevõtte käive kui ka väärtus, mida kogukonnale luuakse. 


Tihti tehakse järgmise sammuna suurem investeering ning seejärel suunatakse järgnevate kuude arvetest ülejääv raha uute töövahendite soetamisse. Liisitakse tööriistad, sõlmitakse pangaga vastavad lepingud ning võib tunduda, et kõik sujub takistusteta.

Paraku aga alati ei suju. 


Vahel juhtub hoopis nii, et kliendid hakkavad ootamatult arvete tasumisega viivitama ning väikeettevõtja jääb seetõttu liisingmaksete tasumisega hätta. Seejärel muutub pank närviliseks ja veel närvilisemaks muutub väikeettevõtja: kui raha ei ole, jääb ka parimast tahtmisest väheks. 

Taolisteks ootamatusteks on olemas abivahend. Selle nimi on faktooring ehk teenus, mille käigus loovutatakse sulle tasumata müügiarved (mille maksetähtaeg ei ole veel saabunud) finantsettevõttele. Too maksab sulle raha kohe välja ja „ootab” sinu eest laekumata arvete maksetähtaega. 


Väikeettevõtja võiks sõlmida faktooringulepingu ning unustada kogu peavalu, sest liisinguarvete tasumiseks vajamineva raha saab ta faktooringupakkuja (ehk krediidiandja, kellele ta oma arved müüb) käest.  Ning tema saaks oma tegevust suurendada täpselt nii, nagu algselt lootnud oli.

Finora faktooring on üks soodsamaid Eestis 

Faktooringul on mõistagi omad konksud. 

Loomulikult soovib faktooringuandja saada tulu nii arvete finantseerimise kui ka muude kaasnevate teenuste eest. Tavaliselt on faktoori tuludeks lepingu- ja komisjonitasu ning intressitulu. Samas on finantsettevõtteid, kellele tuleb maksta vaid faktooringutasu, mis moodustab teatava protsendi arve kogusummast.

Mida kõik need täiendavad kulud – lepingutasu, faktooringuintress, komisjonitasu – endast tegelikus elus kujutavad?

  • Faktooringu lepingutasu on ühekordne summa, mis makstakse faktoorile lepingu sõlmimisel. Enamasti on lepingutasu protsent lepingu limiidist või kindel summa.

  • Faktooringuintress on tasu faktoorile arvete finantseerimise ehk avansi andmise eest. Intressi arvestatakse aja eest, mis jääb müüjale faktooringuavansi ülekandmise ja arve tasumise vahele. Intressimäära suurus sõltub müüja finantsseisust, tehingu riskitasemest ja valuutast.

  • Komisjonitasu ehk arve käitlustasu on kas kindel summa või osa arve summast (tavaliselt 0,1–1,5%). Komisjonitasu võetakse kõikidelt faktoorile esitatud müügiarvetelt, seega tuleb maksta seda ka juhul, kui arvet ei aktsepteerita. Arve käitlustasu vähendab müüjale väljamakstavat faktooringuavanssi. Komisjoni summa sõltub nii tegevusharust ja müügimahust kui kuludest, mida faktoor teeb arvete läbivaatamisel, kontrollimisel ja muudel tehinguga seotud juhtudel.

See kõik läheb maru kalliks, eks ole? Äkki oleks soodsam laekumata arvete tekitatud kahju üle elada? Südamevalu ja pidev stress on tüütud, aga võib-olla on faktooringu eest makstavad tasud hullemad? Mõne faktooringupakkuja puhul ehk tõesti, aga mitte meiega:

Finoras puuduvad faktooringul peidetud kulud, maksta tuleb vaid intressi konkreetse arve müügi eest ning tasu arvestatakse maha arve summast, kui ostja tasub maksetähtajal arve.

Finora faktooring on üks kiiremaid Eestis

Finora faktooring on kiire. Meie otsused ei võta nädalaid ning kiire tegutsemise korral võib teekond esialgsest taotlusest reaalse väljamakseni kesta vaid 24 tundi. Kui juba oled meie klient, siis jõuab uute arvete eest raha sinu kontole üldjuhul vaid paari tunniga.

Faktooringu positiivne mõju puudutab ka sinu kliente: ostja maksedistsipliin võib tuntavalt paraneda, sest finantsasutusele ei soovita reeglina võlgu jääda. Lisaks aitab faktoor ostjal maksetähtaega meeles pidada. Me jälgime pidevalt ostja maksekäitumist ning võime anda talle julgustavaid või hoiatavaid signaale, kui ostja majanduslik seis peaks muutuma. Kui ostja osutub maksevõimetuks, jääb tasumise kohustus siiski müüjale.

Ja üks ülioluline eelis on Finora faktooringul veel

Enamik faktoore pakuvad abi eelkõige Eestis. Mis juhtub aga siis, kui sinu klientide seas on rahvusvahelisi ettevõtteid?

Sellises olukorras on taaskord põhjust Finora poole pöörduda. 

Tõsi – ka meie pakume faktooringut eelkõige Eestis ja Leedus. Kuid me oleme sõlminud ka lepinguid, kus ostjateks on ettevõtted Euroopa Liidu teistest liikmesriikidest. Kui su koostööpartneriks on mõni välisettevõte ja sa vajad temaga suhtlemisel faktooringut, siis anna endast märku – Finora vaatab alati igale põnevale projektile hea meelega otsa.

Finora faktooring on Eesti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete seas üha populaarsem lahendus. 2022. aastal rahastasime faktooringuarveid 32 miljoni ja aasta lõpu seisuga olime rahastanud kokku lausa 85 miljoni euro eest arveid. See tähendab tuhandeid kokkuhoitud päevi ootamiselt ja närvitsemiselt, kas raha ikka laekub õigel ajal!

Finora faktooringuspetsialistid tunnevad oma kliente läbi ja lõhki ning just see annab meile paindlikkuse ja tempo, milleni suured pangad kunagi ei jõua. Finora filosoofia on mõista, miks ettevõtja teeb seda, mida ta teeb; milline on tema visioon ja arusaam, kuidas selle täitumiseni jõuda. 

Astu meie juurest läbi ning arutame koos, kuidas meie faktooring sinu ettevõtet aidata võiks!