Kui oluline on laenu taotlemisel äriplaan?

Kui oluline on laenu taotlemisel äriplaan?

Kes ei mäletaks omaaegset teleseriaali „A-rühm”! Kamp endisi eriüksuslasi aitas kurikaelu kinni nabida ning põgenes ise samal ajal politsei eest. Lõbusat jõuku juhtis kolonel Hannibal Smith ning ka kõik ülejäänud tegelased olid värvikad ja mitmeplaanilised. Märulit kui palju, nalja veel rohkem! 

Mis on „A-rühmal” pistmist sinu äriga? 

Vastus on väga lihtne: selles seriaalis kõlas pidevalt lause, mis ka iga Eesti ettevõtte kontoris kostma peaks: „I love it when a plan comes together” ehk „Mulle meeldib, kui plaanist asja saab!” 

Plaanimajandus on veneaegne veidrus, plaan ise aga aina ajakohasem. Pole plaani, pole ka millestki asja saada. 

Iga äri vajab äriplaani. Enne firma asutamist tuleks endale hulk küsimusi esitada ja neile siis ausalt vastata. Neist küsimustest ja vastustest saab kokku sinu ettevõtte äriplaan, mis on omakorda ettevõtlusega alustamise üks esimesi samme. 

Milleks mulle äriplaan?

Aga kas ilma äriplaanita ei saa? Saab küll, ent halvasti. 

„Eesmärk ilma plaanita on pelgalt soov,” ütles prantsuse kirjanik Antoine de Saint-Exupéry. Enamik hästi toimivaid ettevõtteid tegutsevad läbimõeldud äriplaani alusel. Kui sinu ettevõttel äriplaani pole, võid kindel olla, et konkurendil on.

Päris kindlasti on sul äriplaani vaja aga siis, kui hakkad ettevõttele laenu taotlema. Ka siis, kui see kannab liisingu, faktooringu, mikrolaenu või mõne muu krediiditoote nime. Sinu firma äriplaan kirjeldab ettevõtte eesmärke, strateegiaid ja finantsprognoose, ning laenuandjal on vaja näha, et sul on selge visioon ja plaan selle elluviimiseks.

Kolm T-küsimust

Iga pank küsib ettevõtjalt kolme olulise teema kohta, enne kui laenu või liisingu väljastab. Neid võib nimetada kolmeks T-ks:

Turvalisus – kuidas sa oma laenu „turvad”? Kinnisvarale hüpoteegi seadmisega? Tugeva bilansiga?

Tasumine – kuidas ja millise aja jooksul laenu tagasi maksad? Kui usaldusväärne on sinu ettevõtte prognoositav rahavoog?

Tegijad – kes on laenutaotluse taga? Milline on sinu ja su partnerite taust ja ärikogemus? Mida oled varem saavutanud ja kuidas on see seotud ärivõimalustega, mida praegu otsid?

Laenuhaldur saab vastused kolmele T-küsimusele sinu äriplaani abil. Ikka selleks, et hinnata su ettevõtte võimet laenu tagasi maksta. Vaadatakse tuluprognoose, turuanalüüsi ja muid finantsandmeid, et mõista, kui hea laenukandidaat sinu ettevõte on. 

Numbrid versus inimesed

Finora Pank vaatab numbreid, kuid süüvib ka nende taha. Me näeme sinus inimest, mitte lahtrit Exceli-tabelis. Me saame aru, et näiteks maksuvõlg või maksehäire registri märkus pole tingimata laenu saamisel takistuseks.

Tugev äriplaan võib aidata sul ka meiega läbi rääkida! Tõhus äriplaan on kõva argument, millega intressimäära või pikema tagasimakseperioodi üle kaubelda. Kõik pangad ei pruugi taolisteks läbirääkimisteks avatud olla, kuid Finora läheneb igale ettevõtjale individuaalselt – just paindlikkus on Finorast siinse väikeettevõtja eelistatuima finantspartneri teinud. 

Hästi koostatud ja üksikasjalik äriplaan võib oluliselt suurendada sinu ettevõtte võimalusi laenu saada. Lisaks parandab see ka firma üldist finantsseisundit. Kui sul äriplaani veel ei ole, kliki siia ja hakka kohe tööle! Koosta äriplaan ning kui see sinu hinnangul vett peab, astu meie juurest läbi! Vaatame su visioonile koos otsa ja arutame, kuidas seda võimalikult tõhusalt ellu viima hakata!