6 asja, mida liisingu juures jälgida

6 asja, mida liisingu juures jälgida

See on tõestisündinud lugu. 

Mees liisis oma ettevõttele arvuti. Leppis hinnas kokku, allkirjastas lepingu, teatas kauba müüjale aadressi, kuhu kuller kraami kohale võiks tuua, ning jäi ootama. Paar päeva hiljem oli kuller ukse taga, arvuti kaenlas. 

Mida tegi mees? Sa ei kujuta ette!

Ta avas ukse ning nähes, et lävel seisab kuller tema arvutiga, lõi ukse pauguga kinni. Helistas seejärel müüjale ning pistis hädaldama: „Ma vabandan väga, aga mul oli füüsiliselt raske kauba üleandmisaktile alla kirjutada. Firma tulud on nullis ja praegusel hetkel tundus lihtsam kaup tagasi saata. Inetult kukkus välja, ma saan aru. Aga midagi ei ole teha – tulevik on sõna otseses mõttes tume ja targem on praegu karta kui kahetseda.”

Kui vanasti oli liisingukolmnurgas (liisinguandja-liisinguvõtja-müüja) peamine häda alati müüjaga (küll jäi kaup hiljaks, küll ei suudetud õiget toodet leida jne), siis viimasel ajal on just ostjad hakanud enim probleeme tekitama. Tegelikult pole siin midagi imestada ega pahaks panna – ajad on ju tõepoolest segased ja muutlikud. Ning kes see ikka laenu maksmisega hätta tahab jääda! 

Ometi on igal firmal vaja aeg-ajalt uut vara soetada. Esemeid välja osta pole mõtet (inflatsioon sööb asjade väärtuse lihtsalt ära), järelikult on mõistlik autod, arvutid ja muud olulised tooted liisingusse võtta. Kuidas seda aga kõige nupukamalt teha?

Mõtle oma vajadused rahulikult läbi

Milleks sa ostetavat vara kasutama hakkad? Kas plaanid videomänge programmeerida või vajad arvutit e-kirjade saatmiseks? Kas kavatsed Monte Carlo rallil võistelda või ajab ka Škoda Kamiq asja ära? Peab su autol ilmtingimata automaatkäigukast olema või suudad ise käike vahetada? 

Loe kokku, kui palju sul raha on

Kinnisvaraturul liigub tuhandeid inimesi, kes otsivad Tallinna kesklinna neljatoalist korterit, kuid raha on heal juhul Mustamäel asuva ühetoalise jagu. Asi pole niivõrd pangakontol olevates vahendites, sest liisingu mõte selles ju ongi, et pank maksab auto sinu eest müüjale välja. Ometi tuleb sul realistlikult hinnata, kui kallist sõidukit või arvutit sa endale lubada saad. Ja kui sinu võimalused on piiratud, pole mõtet üle oma varju hüppama hakata. 

Küsi pakkumisi igalt poolt

Kus on nõudlust, seal on ka pakkujaid. Seda tead sa ettevõtjana väga hästi. Ometi kipuvad paljud firmajuhid kohe esimesele pakkumisele alla kirjutama. See on viga. Ühe ja sama kauba soetamisel pole oluline niivõrd müügimehe naeratuse laius, vaid tingimused, mille alusel sa oma uue eseme liisid. Tasuta kohv ja küpsised on autosalongi sisenedes toredad asjad, kuid sa ei otsi endale korterikaaslasi, vaid head asja parimatel tingimustel.

Loe pakkumine läbi

Ka kõige vilunumatele liisinguhaidele võivad ridade vahele peidetud nüansid märkamata jääda. Loe pakkumine hoolikalt läbi ja küsi julgelt kõige kohta, mis segaseks jääb. Leping on leping ja loomulikult on võimalik artikli alguses kirjeldatud mehe kombel ostetud kauba eest ära joosta, aga seda ei soovi sa ju teha? Sinu eesmärk on ettevõttele vajalikku vara osta ning pakkumised ja ostu-müügilepingud tuleb seetõttu tähelepanelikult läbi lugeda. 

Unusta emotsioonid

Firmale vara liisimine on pragmaatiline protsess. Igal ettevõtjal tuleks end oma ärist emotsionaalselt lahutada. Kui liisitud vahend aitab äril pikas plaanis ellu jääda, tuleks otsida võimalust see soetada, isegi kui maksed esimese hooga hirmutavad tunduvad. Seda enam, et mõistlike liisingupakkujatega saab eriolukorras alati tingimuste ja maksegraafikute üle läbi rääkida. Kui kaalud aga puhkeruumi piljardilaua liisimist, mõtle hoolega läbi, millist eesmärki see tegelikult teenib – mõnikord võib piljardilaua ost olla hea investeering, teinekord aga lihtsalt esimese tunde pealt tehtud vale otsus.

Hoia puhvrit

Ükskõik mida või millise raha eest sa oma ettevõttele liisid, tasub alati vabade vahendite abil teatavat puhvrit hoida, sest homse osas pole miski garanteeritud. Kui koroonaviirus meile muud pole õpetanud, siis vähemalt on see veenvalt tõestanud, et rahaline puhver on iga jätkusuutliku ettevõtte esimene vältimatu eeldus. Viirused tulevad ja lähevad, ent ebameeldivate üllatuste eest pole ettevõtja kunagi kaitstud.